Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Anahtar Kelime Eşlemesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde yazılı ve görsel medyada bulunan reklamların yerini sosyal medyada yapılan ve arama motorlarında yapılan reklamlar almaya başladı. Reklamlar oluştururken bizi hedef kitlemizle buluşturacak en önemli nokta ise anahtar kelimelerdir. Daha öncede defalarca söylediğim gibi arama motorları bizden aranan şeyi arandığı anda kullanıcının karşısına çıkartmamızı istiyor. Bu yüzden anahtar kelime seçimlerimize, kelimeleri eşleme türümüze, uzun kuyruklu olup olmamalarına ve rekabet derecelerine dikkat etmek zorundayız. İşte yukarıda saydığım şeyler arama motoru reklamlarında bizi başarıya taşıyacak en temel unsurdur. 

Anahtar kelime eşleme modelleri nelerdir?

İhtiyaç duyduğumuz alanlara göre birkaç değişik eşleme modeli mevcuttur. Bunlar bizi hedefimize götürecek çalışmalardır. Yalnız bu konuda sürekli takipte olmak zorundayız. Çünkü bildiğiniz gibi Google tıklama başına ücret almaktadır. Yani ben bir defa geniş eşleşme girdim hep öyle kalsın dersek paramız çarçur olur gider. Bu yüzden girdiğimiz anahtar kelimeleri sürekli olarak takip edelim ve gerekli yerlerde gerekli düzenlemeleri yapalım. 

Geniş Eşleme

Kendi adıyla özdeşleşen, bir anahtar kelimenin aranma sonuçlarında en geniş reklamlara ulaşabildiği türdür. Geniş eşleme örneğini vermek gerekirse şu şekilde olabilir. Pembe renkli çikolata olarak anahtar kelimemizi girdik. Arama sorgularında sütlü çikolata bademli çikolata ya da Ülker, eti veya çikolatalı kek gibi yakın anlamlı ve eş anlamlı kelimeleri de arama dahil eder. 

Sıralı Eşleme

Sıralı eşleme modeli geniş eşlemeye göre daha daraltılmış bir modeldir. Bu bize şu faydayı sağlamaktadır; daha net sorgularla daha net sonuçlara gidebiliriz. Hadi yine pembe çikolata örneği üzerinden gidelim. Biz sıralı eşleme türünde pembe çikolata yazdığımızda bize uzak alakasız şeyler göstermez. Yalnızca başına veya sonuna ek gelir. Bu ek şunlar gibi olabilir: en yakın pastanede pembe çikolata ya da bostancı pembe çikolata. Sonuna ek aldığında ise şöyle olabilir pembe çikolata fiyatları gibi bir sorgu karşımıza çıkabilir. Sıralı eşleme işlemini yapma yöntemide gayet basittir. Çalışmak istediğiniz kelimeyi “tırnak işareti” arasına alırsanız bu zaten sıralı eşleme olacaktır. 

Tam Eşleme

Tam eşleme geniş veya sıralı eşleme gibi eş anlam yakın anlam veya önüne ardına ek almaz. Yani tam nokta atışı yapmak istediğimiz zaman kullanacağımız yöntem. Bu sorgu yönteminde pembe çikolata olarak girdiğimizde yalnızca pembe çikolata sorgularına karşılık bulabiliriz. Tam eşlemeyi yapma yöntemide sıralı eşlemeyi yapmak kadar kolay. Bunu yapmak istediğiniz anahtar kelimenizi köşeli parantez içine almanız gerekmektedir. [pembe çikolata] gibi. 

Negatif Eşleme

Negatif anahtar kelimeler bütçemiz açısından hayati öneme sahip bir alandır. Biz pembe çikolata olarak anahtar kelimemizi giriyoruz. Daha sonra arama terimlerine bir bakıyoruz ki likörlü çikolatadan, sütlü çikolatadan, bitter çikolatadan sitemize gelen sorgular var. Bunlar bizim alakasız aramalarla bütçemizi düşürecek durumlardır. Bu yüzden Google ADS paneline giriyoruz ve orada bulunan negatif anahtar kelimeler bölümüne yukarıda saymış olduklarımı yazıyoruz. Yani pembe çikolata aramasına bitter çikolata aramasından gelmiş bir trafik varsa ve biz bunu istemiyorsak, negatif anahtar kelimeler bölümüne bitter çikolata olarak eklemeliyiz. Negatif anahtar kelimeler sıralı ve tam eşleme gibi tırnak veya köşeli parantez işaretleri almaz. Bölümü ayrı olduğu için düz bir şekilde yazabiliriz.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör