Backlink Nasıl Temizlenir

Backlink Nasıl Temizlenir

Web sitelerinin sağlığı önemlidir. Seo çalışan biri için dikkat edilmesi gereken metriklerden biriside Spam Skordur. Spam skor 26 farklı konu başlığına göre değerlendirilir. Bunlardan bir taneside Dış bağlantılardır. 

Dış bağlantılar sitemize diğer sitelerden gelen linklerdir. Bu linklerin faydalı olması sitemizi yukarıya çıkartır. Aksi durumda da sitemize zara verir. Bunu öğrenmenin ve temizlik yapmanın basit bir yolu vardır. 

Backlink temizliği

Baclik temizliği Google Search Console ile mümkün olmaktadır. Adım Adım bunu açıklayalım;

  1. Search console’a giriş yapın.
  2. Sol alt tarafta bulunan bağlantılar kımına tıklayın.
  3. En çok bağlantı veren sitelere tıklayın.
  4. Orada bulunan linklerin spam skoruna bakın
  5. Robot.txt dosyası oluşturun.
  6. Zararlı olan linkleri robot dosyası içerisine Domain:example.com şeklinde koyun.

Bu adımları takip ettikten sonra Google arama motorundan site bağlantıları reddetme yazarsanız support.google uzantılı bir linke denk geleceksiniz. Bu site içerisinde yönergeyi takip ederek bağlantıları reddetme aracı sayfasına gidin şekilde bir link ile karşılaşacaksınız. Bu linke tıkladıktan sonra çıkan sayfada mülk seçimi yapın ve oluşturmuş olduğunuz robot.txt dosyasını yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra süreç başlayacaktır. 

Önemli not

Bu işlemi tekrarlamak istediğiniz zaman daha önce yüklemiş olduğunuz robot.txt dosyasını indirip o dosya üzerinden devam etmek gerekiyor. Yeniden dosya yaratmanıza gerek yok.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör