Canonical Nedir?

Canonical Nedir?

SEO yapmak, bu işin ustası olmak çok önemli bir meziyettir. Geçmişte olduğu gibi bugünde reklam hem ticaret dünyası için hem de diğer sektörler için hayati öneme sahip bir konudur. Özellikle günümüz dünyasının teknolojik gelişmeleri dikkate aldığımda, bu hıza yetişmek için reklam çok daha önemli bir konumda bulunmaktadır. Günümüz reklamları ise artık şekil değiştirmiş ve dijital platformlar aracılığı ile üretici ve tüketiciyi buluşturmaktadır. Günümüzde üreticiler ile tüketicileri dijitalde buluşturan meslek grubuna ise dijital pazarlama denmektedir. 

Dijital pazarlamacı ne iş yapar?

Dijital pazarlama uzmanı olan kişi öncelikle uzmanlık alanına göre farklı alanlara yönelebilir. Sosyal medya uzmanı olanlar, google ve Seo uzmanı olanlar bunun yanında ise sadece analiz araçları üzerinde uzmanlaşıp analiz okuması yapanlar vardır. Yukarıda yapmış olduğum tanım illa uzmanlaştığımız alanda sabit kalmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Google ve SEO alanında uzman bir kişi sosyal medya reklamlarıyla da ilgilenebilir ve aynı zamanda analiz araçlarından faydalanıp yorumlamalar yapabilmektedir. Sonuç olarak dijital pazarlamacı dediğimiz kişi bir alanda uzmanlaşmış, yan dallar hakkında da uzmanlık derecesine yakın bilgi sahibi olan kişidir. 

Dijital pazarlama alanında ilerlemek isteyen kişiler bu şekilde ilerlerlerse onları zor ve yourucu bir süreç beklemekle birlikte, sürecin sonunda alana ve konuya tam hakim; reklam vermek isteyen  işletmelerin ihtiyaçlarına tüm yönleriyle karşılık verebilecek konuma gelecektir. 

Analizler;

İnternet ortamında yapılan analizler hem e-ticaret sayfaları için hemde temel bazdaki sayfalar için çok önemlidir. Bizler çeşitli analiz araçlarıyla birlikte yaptığımız çıkarımlar sayesinde bir planlama takvimi ve bununla birlikte ismine strateji dediğimiz yol haritası sunabiliyoruz. Ayrıca bu analizler aracılığı ile işletmelere sitelerinde ne gibi eksiklerin olduğunu  web sitelerinin mobil aygıtlarla uyumlu olup olmadığı veya hangi iyileştirmeleri ne şekilde yapmamız gerektiği hakkında kapsamlı bilgiler verebilmekteyiz. Tabi bu bilgler bizlerin metrik dediği ve özel isimlere dayanan terimleri anlama yoluyla olmaktadır. Böylece web site analizlerimizi yapar ve sitemizdeki iyileştirmeleri yaparak sayfamızı yukarılara taşıyabiliriz.

Google Sayfamızı Nasıl Görür?

Google kendi algoritması içerisinde bulunan botlar veya örümcekleri aracılığı ile web sitelerini ziyaret eder. Yapılan iyileştirmelerin ne kadar iyi olup olmadığını kontrol eder ve reklam verildiyse reklam içeriği ile sitenizde bulunan içeriklerin ne kadar uyuştuğuna bakar. Tabi tüm bunlar olmadan önce sitenizin ya da sayfalarınızın indexlenmesi gerekmektedir. 

İndexleme;

İndexleme işlemi sitenin veya sayfanızın arama motorları tarafından belleğe alınma işlemidir. Bizim konumuzla çok yakından ilişkisi olan bu durumun en önemli noktalarından biri ise birbiri ile aynı içeriğe sahip fakat farklı URL’lere sahip sayfaların indexlenmesi noktasıdır. Bu sayfalar indexlendiği zaman google bot’ları bu sayfaları spam olarak algılayabilir ve bu durumdan dolayı sayfa sıralama cezası veya daha büyük cezalar verebilmektedir. Bu olayın önüne geçebilmek için ise google Canonical adını verdiği bir olay yarattı ve işleri epeyce kolaylaştırdı.

 

Nedir bu Canonical?

Canonical aslında farklı URL’lere sahip fakat aynı içerikleri barından sayfaları tek bir çatı altında göstermemize imkan tanıyan bir yöntemdir. Durumun daha kolay anlaşılabilmesi için bir kumanda üzerinden örnek verelim. Örneğin; televizyon kumandası satan mağazanız var. Belli bir marka her sene birebir aynı kumandayı sadece yıl değiştirerek size gönderiyor. Örneğin 2005 model kumanda 2006 model, 2007 model kumanda gibi başka hiçbir özellik ve düğme eklentisi olmadan. İşte tamdan bu durumda aynı kumanda modelleri için farklı URL’ler oluşturmak yerine bunların hepsinirel=canonical yaparak tek bir çatı altında toplayabilirsiniz. 

Bunun bize sağladığı avantaj ise sayfalarımız spam yememesi. Diğeri ise sıralama cezası yemeden web sitesi iyileştirmelerimizi yapıp hedeflerimize daha rahat ve kolay ulaşabilmeyi sağlamaktadır..

 

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör

1 YORUM

comments user
A WordPress Commenter

Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.