Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

2022’nin son günlerindeyiz. 2023’e sadece sayılı günler kaldı. Son dönenlerde uzaktan yakından herkesin bir şekilde bağ kurduğu ve git gide büyüğen bir ilgi ile yükselişe geçen dijital pazarlama nedir?

Bugün bizler yukarıda bahsettiğimiz konuyu yazacağız. Konu başlıklarımız ise şu şekilde olacak;

Dijital pazarlamanın genel tanımı, içerisinde neler barındırır, temel düzeyde neler yapılabilir? Yeni başlayanlar hangi yolları izlemeli? Nereden Başlamalı? Gibi soruları irdelediğimiz yazı olacak.

Genel Tanım

Dijital pazarlama bir şirketin ya da bir kuruluşun en basit tanımıyla web aleminde varlık göstermesidir diyebiliriz. Bu varlık göstermekten kastım; web sitesi açıp kendi haline bırakmak değil elbette. Sadece web sitesi üzerinden yürüyecek kurumsal bir işletme ise mutlaka SEO çalışmalarını yaptırması gerekmektedir. Kurumsal firmalarında pek tabi sosyal medya hesaplarının doğru aktiflikte kullanılması gerekmektedir. Çünkü günümüzde insanlar firmalara olan güvenlerini ve iletişim ihtiyaçlarını sosyal medya üzerinden karşılamaktalar. Ayrıca son dönemlerde 3 taraf yazılım diye tabir ettiğimiz ve annda firmayla iletişime geçip sipariş verebilecekleri WhatsApp entegrasyonlu yazılımlar çıkmaya başladı. Kurumsal olmayan satış odaklı irili ufaklı firmalar için dijital pazarlamayı düşünürsek onlar daha çok satış odaklı oldukları için Facebook ve google reklamları ile ilk etapta bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Yalnız burada unutulmaması gereken şey Facebook reklamları Google reklamları ve SEO birbirlerini tamamlayan ve besleyen unsurlardır. Tam kapasite bir başarı için üçününde başarılı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Facebook Reklamları

2010’larda hayatımıza giren ve vazgeçilmez uzuvlarımız haline gelen sosyal medya bugün birçok insana para kazanma fırsatı vermektedir. Ufak butik ürünler üreten Ayşe teyzeden endüstrileşen firmalar bile sosyal medya üzerinden satış yapmaktadır. Facebook ve Instagram reklamlarında önemli olan detay ise şudur; para yönetimini iyi yapabilmektir. İhtiyaca yönelik reklam açıp o ihtiyacı besleyecek miktarda parayı idare edebilmeli insan.

Google Reklamları

Google bize her zaman şunu söylüyor; doğru zamanda doğru yerde ol. Yani kullanıcının ihtiyacı olan şeyi ihtiyacı olduğu anda karşısına çıkart. Google reklamlarıda Facebook gibi farklı ihtiyaçlara yönelik reklam türlerinin olduğu bir platform. Google’da Facebook gibi satış odaklı reklam verimine olanak sağlarken aynı zamanda YouTube gibi ya da web siteleri gibi kendi iş ortaklarında reklamlar çıkartabilme yetisiyle bilinirlik reklamları açısından çok mantıklı bir tercih olacaktır.

SEO

Web sitesi optimizasyonu olarak geçen SEO internet aleminde var olan siteleri organik olarak yani reklamlara para ödediğimiz gibi değil daha teknik detaylarla arama motorlarında yükselmesi işlemidir.  Yapılan en basit işlemler başlık ve açıklamaların düzelenmesiyle başlayabilir. En basit tabiriyle şunları söylesek yanlış olmayacağını düşünüyorum. SEO’cular web sitelerini arama motorlarıyla tanıştırıyorlar. Bu sitede ne var, neler yapılıyor, hangi insanların faydalanabileceği bir site gibi soruların cevaplarını veriyoruz aslında arama motorlarına.

Google Reklamları ile Facebook Reklamlarını Farkı

Bir süredir edindiğim tecrübelere dayanarak Facebook reklamları ile Google reklamları arasındaki farkı bir örnek üzerinden verebilirim. Bir çiçek reklamını ele alalım siz akşam evde oturduğunuz bir anda sosyal medyada gezinirken çiçek reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz. Google reklamları ise şu şekildedir; o an için bir çicek alma gereksinimi duydunuz ve Google arama motoruna “en yakın çicekçi” veya  “çiçek siparişi” yazdığını varsayalım işte o anda karşınıza çıkan reklamlar sizin o anda ihtiyacınız olan reklamlardır. Daha derin irdelediğimiz zaman iki farklı platformun kendine has müthiş özellikleri var. Alt kırılımlarda daha pek çok karşılaştırma ve benzerlik kurabiliriz. Önemli olan nokta şu Bizim Reklam Verme Amacımız Ne? Sorusunun cevabını aldığımız zaman doğru stratejilerle, doğru reklamları planlayıp hedeflerimize ulaşabiliriz.

Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Bu işe gönül veren kimseler öncelikle gerçekten bu işi isteyip istemediklerine karar versinler. İyice araştırma yapsınlar. Ufaktan biri iki eğitim videosu izlesinler. Youtube üzerinde bir sürü ücretsiz video bulunmaktadır. Eğer imkanları varsa bir iki deneme reklamı açıp sonuçları izlesinler. Bu işin en önemli püf noktası ise girebiliyorlarsa bir ajansa stajyer olarak girmeleri ve işi mutfağında öğrenmelerini tavsiye ederim. Evet genel şeyleri hepimiz bilebiliriz ama bir strateji kurgularken alacağımız en ufak bilge bir fikir tüm hayatımızı kökünden değiştirebilmektedir.

                                                                                                                                                                                                                                                                   Kaan Adınır

                                                                                                                                                                                                                                                                    02.12.2022

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör