Facebook Neden  Reklamlarımdan Para Harcamıyor?

 Facebook Neden  Reklamlarımdan Para Harcamıyor?

Günümüzde dijital pazarlamanın gitgide önem kazanması ve her bireyin kendi işini kurma çabası google çalışmalarını ve sosyal medya reklamlarını ön plana çıkartmıştır. Facebook reklamları doğru yapıldığı takdirde ve doğru bütçeyi verdiğiniz taktirde güzel sonuçlar vermektedir. Her ne kadar dışarıdan güzel gözüksede bazen ufak tefek sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Geçen gün bir müşterimin reklamlarını çıkarken yaşadığım sorunu paylaşmak istiyorum. Bu paylaşımın bir diğer hedefi ise benimle aynı problemi yaşayanların kısa süre içerisinde çözüm bulmalarına yardımcı olmaktır.

Müşterimizin tüm reklam hesap kurulumlarını yaptık her şey çok güzel gidiyordu. İlk olarak tıklama reklamlarıyla başlamaya karar verdik ve giriştik reklamlara. İlk iki gün güzel bir şekilde ilerleyen reklamlarımız, müşterimizden gelen istek üzerine yön değiştirdi ve bilinirlik reklamlarına evrildi. Bu noktada yine hiçbir sıkıntı yok. Reklamlarımı kurduk yayınla butonuna bastık. Aradan biraz zaman geçti reklam onaylandı ve yayınlanıyor yazısıyla karşılaşınca yine sevindik. İşte sorun tam olarak burada karşımıza çıktı.

Reklamların Para Harcamaması

Yukarıda yazdığım gibi reklamımız yayınlandı. Aradan bir iki saat geçti baktık hiçbir hareket yok. Bekleyelim biraz dedik ertesi gün baktık tekrar hareket yok. Bunun üzerine bir yerlerde hata yapıyoruz şeklinde bir düşünceye girdik ve reklamlarda çeşitli düzenlemelerde bulunduk. İlk önce hedef kitlelerimizi arttırdık. Reklamlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride bir anda tüm olayları değiştirmemeniz. Ufak değişikliklerle sorunu bulmaya çalışmalısınız. Hedef kitle değişikliğinden bir iki gün sonra yine fayda alamadık. Daha sonraki yaptığımız olay ise bütçe arttırımına gitmek oldu. Bu yönteminde bize fayda getirmediğini anladığımız an aynı reklam setini kopyalayıp farklı hedef kitle ve bütçelerle yapmayı denedik. Ne yaparsak yapalım bir türlü sorunu aşamıyorduk. Hesap kalitesine baktık hiçbir kısıtlama veya uyarımızda yok. Yaptığımız onca değişikliğe rağmen reklamlarda da red ya da kısıtlama almadık. Elimizden geldiğince panel içinde her şeyi kontrol ettik. Artık bizim yapacaklarımızın sınırı bitince Facebook canlı destek hattıyla iletişime geçtik.

Facebook Para Harcama Sorunu Çözümü

Canlı destek hattındaki arkadaşlar hesabımızı incelediler. Her şeyin normal ve yolunda olduğunu, hesap kalitesinin çok iyi durumda olduğunu yalnızca ödeme eşiğinin çok düşük olduğunu söylediler. Yapılabilecek tek şey ödeme eşiğinin yükseltilmesiydi. Canlı destek hattındaki arkadaşlar hemen müdahale ettiler ve ödeme eşiği yükseldiği andan itibaren reklamlarımız sorunsuz şekilde çalışmaya ve para harcamaya başladık.

Facebook içinde çok farklı değişkenler bulunmaktadır. Ben kendimce yaşadığım problemi ve çözümünü açıklamaya çalıştım. Herkesin problemi ödeme eşiği olmayabilir. İşin içinden çıkmadığını noktalarda mutlaka destek ekibinden yardım isteyin.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör