Mobil Uyumluluk (Responsive) ve Dijital Pazarlama

Mobil Uyumluluk (Responsive) ve Dijital Pazarlama

mobil uyumluluk seo

Mobil Uyumluluk; 

mobil uyumluluk seoTeknolojinin gelişim sürecine hepimiz yakından tanıklık ediyoruz. Çevirmeli konsol telefonlardan bugün kullandığımız Teoloji harikası telefonlara geldik. Geçmişte faks çekerken, bilgisayarlanda E-posta atmaya başladık daha sonrasında da tüm bu işlemlerimizi telefonlardan yapmaya başladık. 

Günümüze ulaştığımızda mobil cihazlar hayatımızın her alanında var. Sabah uyandığımızda günlük rutinlerimizi takip ediyoruz gece yatarken sabah daha rahat uyanmak için alarm kuruyoruz. Bunlar gibi daha birçok şeyi saatlerimizi harcamadan tek bir cihaz üzerinden dakikalar hatta saniyeler içinde yapabiliyoruz. Peki dijital pazarlama bunun neresinde?

Dijital pazarlama dediğimiz alan kendisini ticaret dünyasına o kadar güzel entegre ettiki; yeni bir web sitesi tasarlarken mobil uyumluluk şartı olmazsa olmaz. Peki neden? Yukarıda bahsettiğim alayın aynısı geçerli. Artık telefonlarımızı hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Gece yatarken son kez telefona baktığımız anda bir ayakkabı ya da elbise siparişi verebiliyoruz.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı müşterilerine daha çok ulaşmak isteyen daha kaliteli hizmet vermek isteyen firmalar web sitelerini mobil uyumlu olarak yapmak zorundalar. Bu ilk aşama bunun ilerleyen süreçlerinde de yapılmış olan mobil uyumlu web sitelerin sürekli olarak optimize edilmesi lazım. Bunun sonucunda  kullanıcı deneyimi dediğimiz kavram karşılığı bulabilsin. 

SEO ve Mobil Uyumluluk;

Web sitelerde bulunan başlık ve açıklama kısımlarının mobil uyumluluğa göre düzenlenmesi gerekmektedir. Ayrıca web sitelerinde bulunan resim optimizasyonlarının da yapılması gerekmektedir. Bunlar neden önemli? Çünkü bilgisayar ekranı ve mobil farklı ekran boyutlarına sahipler. Bundan dolayı kullanıcıların karşısına çıkan başlık ve açıklama kısımları tamamı sığmayabilir devamı üç nokta şeklinde gösterilebilir. Belki yazdığınız harekete geçirici kelime o noktanın içerisindeydi. Resimlere gelirsek ekran boyutu önemli bir yer kaplamakla. Web site hızı ve mobil hızlarının artırılması için resimlerin düzenlenmeside büyük bir önem arz etmektedir. 

anasayfa

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör