Mum Algoritması Gelişiyor

Mum Algoritması Gelişiyor

Google MUM Algoritması Nedir?

Hepimizin bildiği gibi Google kendisini düzenli olarak güncellemektedir. Kendisini her durumda iyileştirmekte ve yenilemektedir. Kullanıcalarına daha güzel, yararlı ve kullanışlı deneyim sunabilmek adına kendisini dinamik bir yapıda tutmaktadır. İşte çok fazla insanın bilmediği ‘MUM’ algoritmasıda bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış yeniliktir. Kendisini sürekli olarak geliştirmeye devam eden bir algoritmadır. 

Google ‘MUM’ algoritmasını anlamadan önce ilk olarak ‘BERT’ algoritmasına kısa bir örnekle bakalım ve sonrasında kısacık bir örnekle ‘MUM’ algoritmasını anlamış olacağız. 

Bert Algoritması

Bert algoritması her zaman olduğu gibi kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve aranan bilgiyi arandığı anda kullanıcının karşısına çıkarabilmek anlayışı ile ortaya çıkmış bir algoritmadır. Bunu kısacık bir örnekle açıklamak gerekirse; Türkiyede yaşayan bir kullanıcı İtalyaya gitmeye karar verdi. Bunun için Google arama çubuğuna İtalya vizesi yazdığında Bert algoritmasından önce italya hakkında yazılmış yazılar, gazete haberleri ve benzeri şeyler ile karşılaşırdı. Bert algoritmasından sonra; kullanıcı aynı şeyi yazdığı zaman karşısına Türkiyede bulunan İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesi çıkacak ve istediği bilgileri çok daha rahat bulabilecek durumda olacaktır. Temel olarak Bert algoritması bu şekildedir. Şimdi ise ‘MUM’ algoritmasını inceleyelim.

MUM ALGORİTMASI

Mum algoritması Bert algoritmasının daha gelişmiş halidir. Burada lafı çok uzatmadan direk Google örneği üzerinden ilerleyeceğim. Bir kullanıcı Adam Dağından tırmanış yaptı. Soraki dönem için Google arama motoruna önümüzdeki sonbaharda Fuji Dağına yürüyüşe gitmek istiyorum yazdı. Normal şartlarda iyi bir hazırlık yapabilmesi için birçok faktörü araştırması gerekiyor. Örneğin; gideceğimiz dönemde bölgenin iklimi, dağın yüksekliği, kullanacağımız ekipmanlar, yol üstünde dinlenecek yerler, konaklama, iklim durumuna uygun kıyafetler ve ayakkabı ve en önemlisi rota. Gibi bir sürü etkeni araştırması gerekmekte. Mum tüm bunları ortadan kaldırıyor. Kullanıcı aramayı yaptığı anda makine öğrenimi sayesinde farklı disiplinlerde olan birçok konu hakkındaki -kullanıcın ihtiyaç duyabileceği- bilgileri kişinin karşısına çıkartıyor. Dakikalarca ve belki saatlerce arama yapmadan ihtiyacınız olan hemen her şeyi size sunmaktadır. 

DİL ENGELİNİ ORTADAN KALDIRIYOR

Mum algoritması yalnızca dili kullanmıyor aynı zamanda üretiyor. Fuji dağı için japonca yazılan makaleler ne yazıkki  japonca bilmeyen insanlar için pek elverişli olmuyor. Mum algoritması bunu ortadan kaldırarak 70’den fazla dili kullanma yeteceğine sahip ve  farklı dilde bulunan bir makaleyi kullanıcının seçtiği anadil seçeceğine çevirip arama yapan kişiye rahatlıkla sunabilmektedir. 

SONUÇ;

Gün geçtikçe kendisini geliştirmeye devam eden Mum algoritması kullanıcı deneyimini olabildiğince üst seviyeye çıkartmaktadır. İnsanların arama yaptığı ve ihtiyacı olan bilgi ve ürünleri; ihtiyacı olan anda karşısına çıkartmak yönünde kesintisiz çalışmalarına devam etmektedir. 

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör