Robot.txt Dosyası Nedir?

Robot.txt Dosyası Nedir?

Robot.txt;

dosyaları SEO çalışmalarımız için önemlidir. Gelen zararlı linklerin reddedebilmemiz, ya da web sayfamızda takip edilmesini istediğimiz veya istemediğimiz sayfaların Google’a bildirildiği bir dosyadır. Arama motorlarının takip etmesini istemediğim ir web sitem neden olsun ki diyebilirsiniz. Çok fazla sayfaya sahip bir e-ticaret sitesine sitesine sahipseniz bazı önemsiz sayfaları takip ettirmeyebilirsiniz. İşte tüm bunlar için Robot.txt dosyası nasıl hazırlanır? hep beraber öğrenelim.

Robot.txt dosyası nasıl yaratılır?

Robot.txt dosyaları hakkında çokça konuşabiliriz peki biz bunları nereden oluşturacağız?

Bilgisayarınızda bulunana ‘notepad’ ya da ‘textedit’ gibi düzenleyicileride bunu yaratabilirsiniz. Bunu yapabilmek için illa bu programlara ihtiyacımız yok internet üzerinden de kolayca bunu yapabileceğimiz bazı web siteleri bulmak mümkün tabi.

Şimdi ise ‘text edit’üzerinden nasıl yapacağımızı anlatacağım. Öncelikle boş bir text edit dosyası açın. Text edit dosyası açtığınız anda yan tarafta bulunan görsel ile karşılacaksınız. 

İkinci Adım;

Daha sonra bu sayfada bulunan biçim seçeceğinden ‘düz metin yap’ seçeceğini tıklayınız. 

Düz metin yap seçeceğini seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan sayfa ise şu şekildedir;

Bu ilk aşama düzenlemeleri yaptıktan sonra, siyah boşluğu doldurma kısmı başlamaktadır.  

Bu aşamadan sonra içeriğide doldurduğumuzu varsayarak son kısma geldik.  

Kaydet butonuna tıkladığımız anda ise karşımıza;

Çıkacak olan görsel bu şekildedir. Bu noktadan sonra dosyamızın ismini verip gönül rahatlığı ile kaydedebiliriz.

Kullanabileceğimiz komutlar

Arama motoru botlarının nasıl hareket etmesi gerektiğini onlara söyleyebildiğimiz bir dosyamız var elimizde. Peki bu direktifleri nasıl vereceğiz. Bunun yolu çok basit. Allow ve Disallow.

Allow; arama motorlarının sayfamızda takip etmesini istediğimiz şeyler için kullanırız.

Disallow; arama motorlarının takip etmesini istemediğimiz linkleri için kullanılır. Bunlar için örnek vermek gerekirse; admin paneliniz var ve arama botlarının takip etmesini istemiyorsunuz. Bu durumda Disallow kullanarak sorunu rahatça çözebilirsiniz.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör

2 YORUM