SEO Çalışmalarımızı Destekleyecek Unsurlar

SEO Çalışmalarımızı Destekleyecek Unsurlar

Günümüzün hızlı ve yüksek ivmeyle ilerleyen teknoloji dünyası yeni iş kolları doğurmuştur. Bu iş dallarından biride dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama içinde ise farklı alanlar vardır. Bu alanlardan biri SEO’dur. SEO web sitelerimizi organik aramalarda arama motorlarında üst sıralara çıkartma işlemidir. Çalışmalarımızı yaparken bizi destekleyecek bazı unsurlar olacaktır. Bugün bu unsurlardan bahsedeceğim.

Bol İçerik / Bol Ürün

Bir web sitesinde ne kadar fazla içerik giriliyorsa bu sitenin çok güncellendiği anlamına gelir. Buna bağlı olarakta web siteniz yükselir. Tabi bu noktada içeriklerinde özgün olması, kopya olmaması ve kaliteli olması önceliğimiz olmalı. Yani önünüze her gelen içeriği web sitenize yüklemeniz SEO açısından pek hoş bir durum olmayacaktır. Bu yüzden haber siteleri hep üst sıralara çıkıyor. Her zaman için yeni ve özgün içerik giriyorlar. Bol ürün kısmına gelince. Çalışma prensibi tamamen aynı. Eğer bir E-ticaret siteniz varsa sitenizde bulunan ürün çeşitliliği fazla olmalı ki siteniz güncel halde kalabilsin.

Reklam Çalışmaları

Reklam çalışmaları marka bilinirliği açısından SEO’ya çok ciddi destek olmaktadır. Sonuçta bir kimse internet üzerinden hizmet veya ürün satın alıyorsa ve bundan memnun kaldıysa tekrarı olacaktır. Bu noktadan sonra o marka zaten kişinin aklında kalmış olacak ve böylece marka ismi yayılacak. Diğer taraftan satış konusunda da reklamların yadsınamaz bir gerçekliği var tabi doğru yapılmış bir reklam stratejisi internette varlığını sürdüren firmalar açısından oldukça yararlı olur.

Düzenli Takip/ Analiz

Yaptığımız çalışmaları düzenli olarak takip etmek ve analiz etmek zorundayız. İster reklam olsun ister organik SEO çalışmaları olsun düzenli olarak analiz yapmakta fayda var. Çünkü yaptığını iyileştirmelerin işe yarayıp yaramadığı ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Daha hiç çalışma yapmadan önce bile temel SEO analizi ile kullanacağınız stratejiye karar verebilirsiniz. Bunun dışında kullanıcı davranışları değişiklik gösterebilmektedir. Kullanıcı davranışlarını anlayıp buna göre yapılmış iyileştimeler web sitenizi muhakkak üst sıralara taşıyacaktır. 

Sektörel Bilgiler/ Sektördeki Yeni Gelişmeler

SEO çalışmaları teknoloji odaklı bir iş olduğu için sürekli olarak sektörü takip etmek zorundayız. Her gün yeni çıkan gelişmelere aşina olabilirsek eğer bizimle çalışan firmalara hızlı ve etkin çözümler sunabiliriz. Çok basit bir örnek vererek devam etmek istiyorum. Google Analytics artık universal yerine GA4’ü kullanacak. Gerekli uyarlar düzenli olarak yapılmakta zaten ama bunu bilip önceden kullanmak önemlidir. Analizleriniz hiç kesintiye uğramadan çalışmalara devam edebilirsiniz. Bunun yanında yeni sürümede rahalıkla adapte olabilirsiniz.

Kuvvetli Baclink

Son dönemlerde backlinkten ziyade özgün içeriğin daha faydalı olduğu açıklamalara konu olmaktadır. Özgün içerik yazmanın ya da üretmenin elbette ki çok büyük katkısı var. Bunu kabul ediyorum. Benim karşıt olduğum konu backlink almanın eskisi kadar etkili olmaması konusu. Ben güzel seçilmiş güçlü backlinklerin hala sitelerin SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Uzun bir süre daha böyle devam edeceği görüşündeyim. 

Blog Yazıları

Özgün içerik üretmek, siteye sürekli olarak blog yazısı koymak SEO açısından biçilmiş kaftandır.. Google’ın en çok değer verdiği şey bu tarz özgün içeriklerdir. Bu açıdan biraz üretim yapmaya hevesli olmak ve web sitenizi üzerine inşa ettiğiniz konu hakkında yazmak, zaman içerisinde web sitenizde ciddi sıçramalar yaratacaktır.

Marka Aramaları/ Tanıtımları

Marka bilinirliği çok önemli bir konu. Kullanıcılar bir markanın direk ismini aratıp web sitesine ulaştığı zaman Google bunu çok değerli görüyor. Örnek verelim. Kot pantolon alacaksınız. Arama motoruna direk mavi Jeans yazıp sitesine giderseniz bu çok kıymetli. Google bu tarz aramalar sonrasında markanın iyi olduğuna karar veriyor ve ön sıralara çıkartıyor.

UX/ Kullanıcı Deneyimi

Hizmet sektöründe defalarca kez duyduğumuz müşteri memnuniyeti internet ortamında kullanıcı deneyimi olarak geçmekte. Bir web sitesinde kullanıcıların rahat dolaşması, aradıklarını bulması, sitede dolaşma süresinin fazla olması bunların hepsi siteyi yükselten yukarılara taşıyan etmenlerdir. Yazmış olduğum koşulların kullanıcı açısından iyi olması Google açısından kullanıcı deneyimine değer veren sayfa olarak algılanıyor. Bu algılanmada web sitenizi yukarıya çıkartıyor.

Video İçerikleri

Yaşadığımız günlerde insanların bilgiye ulaşması çok hızlı ve kolay. Bu kadar hızlı olunca da insanların uzun yazılar okuma vakit ayırmak istemiyor. İşte tam da bu yüzden video içerikleri çok tercih edilen tüketimler arasında yer almakta. Örneğin; Nasıl yapılır? Videoları. Sektörünüzle alakalı tanıtıcı nasıl yapılır videoları çekebilirseniz, hem marka bilinirliği açısından hemde etkileşim açısından avantajınızı arttırmış olursunuz. Konuya ilgili olan kullanıcılar sizi rahatlıkla bulabilir.

Sosyal Medya

Sosyal medyanın günümüzdeki durumunu firmalar için halkla ilişkiler departmanı olarak görüyorum. Firmalar sosyal medya hesaplarını doğru yönetebildiği sürece kullanıcıların güvenini kazanır ve belkide merak ettikleri her soruya cevap vermiş olur. Bunun yanında birde reklamlar var. Günümüzde vaktimizin çoğunu sosyal medyada harcıyoruz. İyi ayarlanan ve düzenli optimize edilen sosyal medya reklamları firmanıza olan etkileşimi arttırır ve doğal olarak satışlarınıza yukarı yönlü bir ive yakalar.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör