SEO Çalışması

SEO Çalışması

Web Sitesi SEO Çalışması?

Bir sitesi için en önemli durum SEO çalışmasıdır. Bu SEO çalışmaları birkaç alt kola ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi anahtar kelime çalışmasıdır. Peki nasıl yapılacak bu anahtar kelime çalışması?

Anahtar kelime çalışması?

Anahtar kelime çalışması danışmanlık verdiğiniz sektörün müşterilerine hangi kelimelerle ulaşmak istediği ile alakalıdır. Bu noktada kullanıcıların nasıl aratma yaptırdığınıda düşünmeliyiz. Çünkü net sonuç veren aramaları olabildiğince daraltan uzun kuyruklu anahtar kelimeler vardır. 

İkinci olarak çalışmak istediğiniz anahtar kelimelerin aranma hacimlerine bakmanız gerekmektedir. Bu işlemi Google ADS’nin anahtar kelime planlayıcı aracından bakabilirsiniz. Arama hacimleri ve rekabet dereceleri bizlere çalışmak istediğimiz kelimeler hakkında ciddi bilgiler verecektir. 

Anahtar kelime çalışmasında işimize yarayacak bilgiler yalnızca SEO için değil; Google reklamları içinde işimize yarayacak bilgilerdir. 

Bu anahtar kelimeleri Sıralı geniş ve tam eşleşme olarak ayarlayıp danışmanlık verdiğimiz firmaların hem bütçelerini korumuş oluruz hem de kullanıcıların ihtiyacı olan ürüne nasıl ulaştığını bulabiliriz.

Anahtar kelimelerde bulunan eşleşme türlerine bir sonraki yazımda değineceğim. Şimdi asıl konumuza dönelim.

Site içerisinde gereken çalışmaları yaptık ama yinede arattığımız kelimeler geri düşmeye başladı ne yapmamız gerek diye sorarsanız şimdi sıra ona geldi.

Kelimelerim neden alt sıralara düşüyor?

Gerekli çalışmalarımızı yaptık bir ay geçti ne durumdayız diye kontrol edelim istedik. Yaptığımız kontrol çalışmaları sonucunda önceki aya göre düşüş gözlemledik. Bu durumda soracağımız 

birkaç soru vardır. Bunlar;

Fotoğraflarda alt ve title etiketleri var mı?

Sayfada gerekli yerde makale var mı?

Blog sayfası var mı? Yeterli mi?

Yeteri kadar backlink var mı?

Backlinkler kuvvetli mi?

Backlinkler kuvvetini koruyor mu?

Tabi en önemlisi backlink çalışması yapabileceğimiz bir bütçemiz var mı?

Her ne kadar özgün blog yazılarını el üstünde tutuyorsa da Google işin ucu dönüp dolaşıp backlinke’e geliyor. Bu yüzden backlink alımlarınızı ve takiplerini düzgün yapmak çok önemlidir. 

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör