Sitemap nedir? Site haritası nasıl oluşturulur?

Sitemap nedir? Site haritası nasıl oluşturulur?

SİTE HARİTASI (WEBSİTE MAP) NEDİR?

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde yukarı yönlü ivme hareketinde bulunmaktadır. Bu yukarı yönlü hareketlerin sonucunda ortaya çıkan arama motorları günümüzde tahmin bile edemeyeceğimiz bir yere ulaştı. Bunun neticesinde de bir sürü değişik iş kolu ortaya çıktı. Bu iş kollarında biriside web sitesi optimizasyonu. Web sitesi optimizasyonu (SEO) çokça değindik zaten. Bu konuyu tekrar yazmanın bir manası yok. Bugün SEO analizleri yaparken bir web sitesinde bakmamız gereken konulardan bir tanesine değineceğiz. Site haritası (site map).

Site Haritası:

Arama motorları içerisinde en çok kullanılanı Google. Bu nedenle yapacağımız işleri Google’a göre yapmalıyız. Google’ın botları açısından sitemizin daha elverişli taranabilmesi için site haritasına ihtiyacımız vardır. 

Sitemap neden önemli?

Site haritasını şöyle düşünmek mantıklı olacaktır. Bilmediğim bir ülkede bir yere gitmek istiyorum fakat doğal olarak yolu bilmiyorum. Bana yol tarif edecek biri olsa veya elimde detaylandırılmış müzeleri, yolları ve kavşakları gösteren bir harita olsa her şey çok daha güzel olur. İşte site haritasıda böyle.

Bildiğimiz gibi Google botları web sitemizi ziyaret ederler. Bu ziyaret sonucunda sitenin içerisinde neler olduğuna bakıp bunları ilgili aramalarda kullanıcı karşısına çıkartır. Bu noktada web sitemizin Google botları tarafından daha rahat gezilebilmesi için sitemap’i onlara sunduğu uz yol tarifi gibi düşünün.

Böylece Google botları site haritamız üzerinden içerikte neler olduğu hakkında bilgi edinir ve kullanıların karşısına çıkartır. 

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası aslında yazılımsal bir olay. İlle de ben kendim oluşturacağım dersek arama motoruna site haritası oluşturma yazmamız yeterli olacaktır. Bunu yazdıktan sonra karşımıza çıkan linklerden birine tıklayıp buradan oluşturabiliriz. 

Sitemap’i Google’a nasıl göndereceğiz?

Site haritanızı oluşturduktan sonra ortaya çıkan dosyayı Robot.txt dosyanıza ekleyebiliriz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra Robot.txt dosyasını Google Search Console üzerinden Google’a tanıtabiliriz.

Kısaca Sitemap nedir öneminden ve basitçe nasıl yapılabileceğinden bahsettik. İyi okumalar dilerim.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör