Temel SEO Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Temel SEO Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Temel SEO Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Günümüzde çok ihtiyaç duyulan ve gittikçe popüler olan meslek grubu web sitesi optimizasyonudur. Küçük büyük demeden bütün şirketlerin hatta blog olarak kişilerin bile bir web sitesi var. Bu web sitelerin yönetilmesi google uyumlu olması ve semantik web ile birlikte çalışması çok önemli hale gelmiştir.  

Bu gibi konuların önemli hale gelmeside genel çapta dijital pazarlama dediğimiz mesleğin doğmasına ön ayak olmuştur. Bu alanın en önemli alanlarından biri olan SEO kısmının temel hazırlanış kısmına kısaca değineceğiz.

Bir web sitesiyle karşılaştığınız zaman o web sitesinin her şeyini bilmeliyiz. Deyim yerindeyse o site sizinmiş gibi müşteriniz size sayfa üstünde bir yeri tarif ettiği zaman site üstünde görmeden önce aklınızda canlanması gerekmektedir. Bu işin en temeli birde web sitesini tanıtmak ilerleyen dönemlerde verileri analiz edebilmemiz için yapmamız gerken işlemler vardır.

İlk olarak web sitesini google kullanılıyorsa search console ile bing kullanılıyorsa arama motorunun web masterlarına tanıtmamız gerekiyor.

Serach Console;

Google search console SEO analistleri için olmazsa olmaz bir araçtır. Google bu hizmeti bedava sunmaktadır ve sürekli yeni güncellemelerle geliştirmektedir. Search console üzerinden yapabileceğiniz bazı denetimler; sayfanın performansı, tıklanma oranları ile gösterim oranları arasındaki uyum, indexleme ve backlink kontrolleridir. Bu saydıklarım başlıca olan etmenlerdir. Bundan daha fazlasına da ulaşmak mümkündür elbette. Search console nasıl web sitesine balayacağımız konusunda ise WordPress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsak eklentiler aracılığı ile verilen takip numarasını kopyala yapıştır yaparak işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz. Yikinci bir yol ise search console’da karşımıza çıkan takip kodunu hem WordPress hem de diğer web siteleri için <head>…</head> kodları arasına yapıştırarak işlemi tamalayabiliriz. Kurulum tamamlandıktan sonra verilerin web sitesinden alınıp search consol’a aktarılır. Bu süreç birkaç saat ile birkaç gün sürebilmektedir. 

İkinci kısım ise Goole Analytics’in bağlanması olacaktır…

Google Analytics

Google Analytics ile yapabilecekleriniz epey geniş çapta. Bir dijital pazarlamacının search console’dan sonra kullanması gereken araçlardan bir tanesidir. Peki google analytics nasıl kullanılır? İlk girişte gerekli belgeleri girdikten sonra size bir ‘UA-12345’ gibi bir numara veriyor. Bu numarayı kopyalayın. WordPress tabanlı bir web site kullanılıyorsa uygun araçlar vasıtası ile yapıştırma yöntemiyle yapılabilir. Diğer yol ise normal ellerle hazırlanmış bir web sitesi ise ‘global site etiketini’ kopyalayarak siteniziniz <head>……</head> etiketleri arasına ekleyerek yapabilirsiniz. Bu kurulum tamaladıktan sonra web sitenizin verilerini izleyebilirsiniz

Peki google analytics ile verileri izlemek neden bu kadar önemli?

Birlikte çalışmaya karar verdiğiniz insanlara detaylı veri sunabilirsiniz. Kaç kişi giriş yapıyor, hangi sayfalar daha çok ziyaret alıyor, hangi gün ve saatlerde site ziyareti daha çok oluyor. Hangi ilçe, il, bölge ya da ülkeden siteye daha çok ziyaretçi var gibi özellikleri görebilirsiniz. Özel tarih ayarlamaları yapıp iki farklı tarih arasındaki düşüş ya da yükselişi gözlemleyebilirsiniz. Ve daha nice analizleri alabilirsiniz. Peki bunları almak neden işimize yarayacak? 

Takip etmek istediğiniz web sitesine google veya sosyal medya üzerinden reklam girdiyseniz ya da organik olarak sitenizi yükseltmeye çalışabilirsiniz. Bu çalışmalarınızın nasıl gittiği hakkında fikir sahibi olursunuz ve buna göre strateji belirleyebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesine danışmanlık veriliyorsak çalışmalardan sonra gelen günlük satış değerlerini ölçebilirsiniz. Eğer gerçekçi hedefler koyuyor ve buna ulaşamıyorsanız yapılan stratejilerde bir hata var demektir. Reklam kampanyalarınızı ve çalışmalarınızı gözden geçirmekte fayda var.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör