Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler-Long Tail Keywords

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler-Long Tail Keywords

uzun kuyruk anahtar kelimeler

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

    Long Tail Keywords

Dijital pazarlamanın önemli alanlarından biri olan SEO ve Google reklamları çalışmasını yaparken dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan bir tanesi anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime araştırması yaparken zorluk derecelerine arama hacimlerine bakmak gerek. Çünkü e-ticaret sitelerine satış getirecek olan şey anahtar kelimelerdir. Google politikası doğrultusunda kullanıcının aradığı şeyi aradığı an karşısına çıkartmak istemektedir. Anahtar kelimeler ise arandığı zamanlarda reklam verenlerin sağladığı belirli parametreler üzerinden açık arttırmaya girer ve sıralamayı ayarlar. Google üzerinde sıralanan anahtar kelimelerle bağdaştırılmış reklamlar ve web siteleri kullanıcıların memnuniyetlerine sunulur. Kullanıcı kendisine sunulan reklamlar ve organik olarak karşısına çıkan sitelerin arasında kendisinin arattığı kelimenin alaka düzeyi en çok eşleşen sayfayı seçer. Tüm bu sebeplerden dolayı Goole anahtar kelimeleri çok önemsiyor.

Uzun Kuyruk Anahtar kelime nedir?

What is Long Tail Keywords?

Bu sorunun cevabı aslında başlıkta gizli. Bizler bir ürün, hizmet veya bilgi aradığımız zaman web tarayıcılarına yazdığımız uzun cümle öbekleri olarak nitelendire biliriz. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmanın avantajı; kullanıcının aradığı benzersiz ürünü ona ilk aramasında çıkartabilmek kabiliyetidir. En çok verilen örnek olan ayakkabı üzerinden ilerleyelim. Ayakkabı modeli olarak yazdığımızda binlerce sonuçla karşılaşırız. Kadın ayakkabısı modeli yazdığımızda yine çok fazla sonuçla karşılaşırız ama kitle daralmış olur. Topuklu kadın ayakkabısı yazıldığında ise aranan kelimeye daha yakın sonuçlar gelir. Siyah topuklu kadın ayakkabısı yazıldığında ise tam olarak seçenekleri daraltmış ve istediğimiz hedefe daha rahat bir şekilde ulaşırız.

Yazan:

Kaan Adınır

2021 yılının Temmuz ayında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden mezun oldum. son sınıftayken her insanın bulmaya çalıştığı tutkuyu buldum ve o andan itibaren artarak ilerleyen bir öğrenmeyle birlikte Google Ads SEO ve E-ticaret hizmetleri vermekteyim

Tüm yazıları gör

2 YORUM